cz

Život je jako...

26.06.2020

Život je jako... jako.... představme si ho třeba jako třešně.  Šťavnatý, plný vůně a chuti. A i když může být některá třešeň sem tam červivá, na její úžasně plné třešňové chuti to vůbec nic nemění.

Snad každý miluje třešně. Holky si je dávají za uši jako náušnice, aby byly krásné. A kluci po sobě rádi střílejí třešňovými peckami. Můžou přinést nejen osvěžení, ale také spoustu krásy a legrace.

 Jak je tedy možné, že tolik lidí stojí pod stromem, jehož větve jsou doslova obsypané lesklými, červenými a sladkými plody a přes to je nikdy neochutnají?

Znáte to. Ty nejsladší třešínky bývají obvykle až úplně nahoře. Na větvích, na něž ze země tak snadno nedosáhneme. Představte si sami sebe, jak pod takovým stromem stojíte a díváte se nahoru do jeho větví, plných lákavých zralých třešní, které jako by šeptaly: "Utrhni mne a vychutnej si vše, co ti tady a teď nabízím." Co by byla vaše úplně první myšlenka? 

Možná vás jako první napadne: "Ach jo. Ty třešně vypadají opravdu nádherně. A jistě jsou i výborné. Ale musím si nechat zajít chuť, protože na ně nedosáhnu. Tak alespoň si budu tu chuť představovat, protože z dětství si pamatuji, jak dobré jsou." 

Smířit se s tím, že na třešně nemáte nárok a doufat, že je ochutnáte třeba příště, zítra, příští rok, až mi nějaká sama spadne do klína, zkrátka někdy "až"... je jednou z možností. A pro někoho dost možná tou jedinou.

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Co ale říkáte na to zkusit si představit i jiné možnosti. Takové, kdy pro to, abyste něco získali, sice budete muset něco udělat, za to šance, že je ochutnáte a vychutnáte, se o poznání zvýší?  

Co třeba požádat někoho, aby vám pomohl třešně natrhat? A nebo si je můžete dojít koupit? Možná je nebudou mít hned v prvním obchodě, možná budou drahé a možná ani nebudou tak sladké jako ty, které jste viděli na stromě, ale budete je mít. A budete je mít zaslouženě, protože jste pro to něco udělali.

Ty odvážnější a akčnější  může napadnout dojít si pro žebřík a ty nádherné třešně si rovnou natrhat. Výhodou je, že si pak mohou vybrat ty nejčervenější a nejsladší a, usazeni na některé z větví stromu, si je můžou vychutnat třeba hned. U srdce je při tom může hřát pocit, že si sami pro sebe dopřáli to nejlepší, po čem v tu chvíli právě toužili.

A ti opravdu nejodvážnější se možná rozhodnou, že si zasadí svůj vlastní strom, o který budou pravidelně pečovat. Budou ho zavlažovat, ošetřovat, zbavovat škůdců, zastřihávat a starat se o to, aby jim jejich vlastní  strom každé jaro rozkvétal a každé léto plodil ty nejbáječnější třešně, na které se budou kolemjdoucí zasněně dívat a představovat si na jazyku jejich šťavnatou chuť. A pokud je to bude těšit, mohou vysázet třeba celý sad, plný třešňových stromů, které pak budou růst a plodit třešně pro další a další lidi. No nezní to úžasně?


Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com


Pokud jste až doposud viděli, vnímali a mysleli si, že první možnost je ta jediná, nezoufejte. Teď už víte, že v každé životní situaci existuje celá škála možností. A jakmile se na tutéž věc podíváte z jiného úhlu pohledu, zjistíte, že nikdy neexistuje jen jedno jediné řešení. To jen náš mozek vymýšlí různá omezení, kterými nás ze zvyku drží daleko od radosti, kreativity, lásky a seberealizace.

Pojďme proto společně najít cestu k těm nejchutnějším plodům života. Protože jak je člověk jednou okusí, nikdy už pak nebude chtít plýtvat svůj život nekonečným sezením pod stromem a doufáním, že mu nějaká ta ubohá a dost možná i nahnilá třešínka sama spadne do klína. 

Pojďme si místo doufání a čekání raději hrát a hledat nové možnosti, jak si hned začít vychutnávat život plnými doušky.