5 signálů, že randíte s narcistou
V poslední době se mi klientky stále častěji svěřují s tím, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Hledají, jak je možné, že se "to" pokazilo, když na začátku bylo vše dokonalé a zdálo se, že našly vysněného partnera. A často společným rozhovorem docházíme k tomu, že se staly obětí narcistického citového predátora.
Bohužel, většina narcistů počítá právě s tím, že si oběť bude myslet, že on je "tím pravým". A právě díky velmi komplexní a dobře promyšlené strategii vytváří paralelní iluzorní realitu, která ho má chránit před odhalením.
Kritických bodů, které vedou k tomu, že se vztah vyvine nečekaným směrem, je vždy několik. Některé jsou při troše dobré vůle zachytitelné, jiné ne. Dnes bych ale chtěla upozornit na to, co by mělo být výstražným vykřičníkem na samém začátku, kdy se s potencionálním partnerem ještě neznáme.
A pokud se setkáte rovnou se všemi, doporučuji vám rychlý útěk. Jedná se o takzvaný lovebombing, který je součástí obrovsky spletité hry a každé další setkání s predátorem má za úkol vás vlákat do pasti, z níž existuje jen omezená možnost úniku. Je potřeba podotknout, že lovebombing může mít různé podoby, principy jsou však totožné. V průměru trvá několik měsíců, v některých případech může trvat jen v řádu několika málo týdnů. Vše závisí na tom, jak rychle se podaří oběť získat. Ve chvíli, kdy si je jistý, že uspěl, přesouvá vztah do další fáze narcistické dynamiky, kterou je devalvace.
1. Vše je velmi rychlé a intenzivní
Narcis potřebuje, aby se oběť neměla čas zorientovat ve svých pocitech a emocích. Protože právě pocity a emoce jsou přirozeným ukazatelem toho, že se děje něco, co se nám nelíbí, nebo se necítíme bezpečně. A proto manipulátor záměrně vytváří chaos, ve kterém svou oběť zmate a ona vypíná tyto kontrolky, které by ji varovaly, že tady něco nehraje. Zpětně si většina obětí uvědomí, že cítily, že „něco nebylo v pořádku", „měla jsem divný pocit", „necítila jsem se v přítomnosti té osoby svobodně" apod. Ale právě díky zmatku a rychlosti nebyly s to se v tom všem vyznat.
Účelový zmatek je pro predátora tím nejvýhodnějším prostředím (pro oběť zároveň tím nejméně vhodným), v němž může vyvíjet velmi intenzivní nátlak. Díky své vytrvalosti a schopnostem podobným chameleonovi zažene svou oběť do kouta a tam ji přiměje, aby udělala, co se po ní chce. Tato rychlá akce opravdu připomíná útok zvířecího predátora. Vše je nenápadné a rychlé. Na rozdíl od predátorů ze zvířecí říše však není cílem predátorů lidských svou potravu okamžitě sežrat, ale velmi účelově využít, zneužít a čerpat z ní sílu.
Díky skvělé manipulační obratnosti se oběť často velmi rychle dostává do vztahu s predátorem, aniž by to zpočátku sama chtěla. Je to zkušenost má osobní a to samé popisují i ženy, které si vztahy s narcisty prošly. Často tak skončily ve vztahu s muži, kteří je vůbec fyzicky nepřitahovali, dokonce k nim mohly na úplném počátku cítit i odpor.
2. Často se připomíná (sms, telefon, dárky)
Pravidelné telefonáty. Sms zprávy s romantickým obsahem. Přání na dobrý den i dobrou noc. Projevy neustálého zájmu, co oběť dělá, kde se pohybuje, jak se má. Strach o to, zda oběť v pořádku došla nebo dojela. Zamilované fotky, které jsou „určeny jen vám". Krásně znějící slůvka.
Toto na první pohled romantické gesto však vůbec není tím, co si oběť myslí. Cílem ovšem je, aby si to myslela. Není to projev zájmu o její osobu. Je to pomaličké přebírání kontroly. Zjišťování, kde a s kým se pohybuje. A především připomínání se jí, aby náhodou nezapomněla, že narcis existuje. Je to v podstatě nikdy nekončící dožadování se o pozornost o osobu predátora.
Ten samý účel plní i dárky. Maličkosti, které "nás spojují". Květiny, "aby sis při pohledu na ně na mne vždycky vzpomněl/a," Tohle je "naše písnička, při které na sebe můžeme vzájemně myslet." Koupím ti právě tyhle šaty, "abys na mě myslela vždy, když je budeš mít na sobě." Nebo třeba "Happy Birthday, dort, svíčka a pugét růži uprostřed restaurace". Co na tom, že byste se nejdřív nejraději propadli do země, když na vás všichni zírají a tento stud vyměníte za pocit "to je tak romantické, tohle pro mě ještě nikdy nikdo neudělal."
To vše je snaha o neustálé strhávání pozornosti na sebe. Protože cílem není, aby pozornost šla vám. Jde o to, abyste si to myslela. A abyste si tento "krásný projev lásky" neustále přehrávala v hlavě a především, abyste si ho připomínala v budoucnu, až už nebude vše jen sluncem zalité.
Bohužel, ani jedna z tak vypadajících věcí, nemá s romantikou vůbec nic společného. Je to jen dokonalá iluze, které pokud podlehnete, podepisujete si tím ortel.
3. Mluví o sobě a svých citových zraněních
Dělá to jen proto, že chce v oběti navodit pocit bezpečí a blízkosti. Oběť mu pak chce velmi rychle tuto jeho upřímnost oplatit a také se otevře. Reálně je to však léčka. Cílem narcise je si vás načíst a později tyto informace proti vám použít. Dovedností, kterou využívají především tzv. skrytí narcisté, je, že se dokáží přeměnit v cokoliv, po čem jejich oběť zatouží a zahraje velmi přesvědčivé divadlo.
Mluvíte s ním o tom, že milujete kino? Bude vás brát do kina. Máte děti? Bude je okouzlovat a vyvolávat ve vás pocit, že byste byli skvělými rodiči. Mluvíte o tom, že potřebujete opravit dům? V tu ránu stojí mezi dveřmi s kufrem s nářadím a dělá vše, co vám na očích vidí. Toužíte po souznění? Budete ho s ním mít. Sice jen dočasně, za to v takové intenzitě, že na to jen tak nezapomenete. Jedním slovem chameleon, který se vám promění vždy právě v to, co jste mu prozradila, že ve svém životě postrádáte. To, že každé divadlou jednou skončí a že za to jednou zaplatíte hodně vysokou cenu, už vám ale neprozradí.
Dalším velmi účinným nástrojem, jak si oběť omotat, je mluvit o svých emočních zraněních. Obvykle se tak děje již na prvním setkání. A protože predátor si vždy vybírá empatickou oběť, záměrně mluví o svých zraněních, aby v ní vyvolal lítost a touhu mu pomoci.
Narcis však chce dosáhnout pouze toho, aby se oběť také otevřela a řekla mu o sobě vše, co bude později moci využít k tomu, aby ji dál manipuloval. Zajímají ho hlavně její zranění a slabiny. A věřte, že to, že se do něj v dalších fázích vztahu nemilosrdně a přesně trefí, není náhoda, ale důsledek tohoto dobře promyšleného manévru. Je to dobře nastražená past, do níž oběť "dobrovolně" sama vlezla.
4. Mluví o budoucnosti s vámi
Manipulativní technika, pomocí které navozuje v oběti pocit sounáležitosti, nechává ji si vytvořit romantickou představu o krásné společné budoucnosti, po které v hloubi srdce touží. Tato představa však má za úkol udržet oběť v iluzi. Často jde o plané sliby, které už ve chvíli, kdy jsou vyřčeny, nemyslí vážně a jejich realizaci pak oddaluje, podmiňuje a mění podmínky tak, aby oběť zmátl a dříve či později dohnal k emoční reakci, z níž čerpá.
To, že se tento krásný a lákavý obraz, který je jen obrazem nejhlubší touhy oběti, stále odsouvá do nejasné budoucnosti, si oběť často ani nevšimne. A když se naplnění slibu dožaduje, dostane velmi logickou odpověď, proč to nejde a k tomu do hezkých slov zabalenou ještě další vějičku, která ji má uspokojit. Oběť si tak po mnoho let vystačí s obrazem, který sama vytvořila. Teprve, když jí dojde, že manipulátor využil její nejhlubší touhy a otočil ji proti ní samotné, zboří se jí svět.
Přišly ke mně i ženy, které -hnány nezměrnou touhou po rodině s panem božským- promarnily svá nejlepší léta ve vztahu vedoucím do slepé uličky. Nakonec však neměly ani svého prince, ani rodinu a zůstala jim jen ona nenaplněná touha, prázdné ruce a díra v srdci.
Touto touhou může být cokoliv, u žen je to velmi často touha po rodině. Po harmonické úplné rodině, kterou sama buď neměla, nebo se v ní necítila bezpodmínečně přijatá. Jediným východiskem je dobře znát své touhy a přání dovolit si je za všech okolností vždy naplňovat. Bohužel, oběti narcistů mají tendenci potlačovat touhy své a naplňovat touhy a přání manipulátora
5. Patříme k sobě, jsme spřízněné duše...
Chce navodit dojem, že váš vztah je dokonalý, ideální a našli jste v sobě spřízněné duše, partnery duše či duchovní dvojčata, jakkoliv už to chceme nazývat. Chce, abyste si mysleli, že vaše láska je pravá, jediná, nehynoucí a že je na věky. Skrývá se za tím však jen to, co jsem popisovala v předchozích bodech.
Opět platí, žádnou romantiku v tom nehledejte. Predátor dokáže svou oběť velmi dobře dokáže načíst a zjistit tak, po čem v hloubi duše touží. A to jí pak také s velkou pompou naservíruje.
Tato iluze dokonalosti drnká na ta nejcitlivější a nejzranitelnější místa oběti. Má v ní vyvolat pocit přijetí, sounáležitosti a v podstatě ji tím odzbrojit. Vždyť nejzranitelnější jsme tehdy, když někomu bezmezně důvěřujeme, ztrácíme ostražitost, máme pocit bezpečí a citově se otevřeme. A právě v tuhle chvíli nám predátor v rouše beránčím přichází nabídnout to, po čem celý život toužíme. Sama vím, jak těžké je nepodlehnout.
O tom, jak je poznat a jak jim nepodlehnout, si budeme povídat v některém z příštích článků.