Nejnovější články

Před pár dny se v médiích objevilo, že brněnský psychoterapeut (55) porušil etický kodex a navázal intimní poměr se svou klientkou, mladou ženou v maturitním ročníku. Zdánlivě banální příběh. Podle mě se na něm a dalších podobných (jako třeba případ MUDr. Cimického) ukazuje víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Právě se mi zbořil svět. Před očima mám černé mžitky. Můj žaludek se během několika málo vteřin scvrknul a srdcem jako by mi proletěla olověná kulka. Asi se pozvracím. Pocit bezmoci mi podlamuje kolena a hroutím se na zem přímo uprostřed luxusně vybaveného obývacího pokoje.

Dnes bych se ráda ohlédla do minulosti a zavzpomínala na své terapeutické začátky. Ty byly provázené velkým nadšením, pokorou a respektem k povolání, které jsem si vybrala. Ale také mnohými omyly. Jedním z nich byla i má nereálná očekávání, která se postupně proměnila v past, číhající na lidi snad ze všech pomáhajících profesí.

Reálné příběhy klientů

Přišla ke mně jedenáctiletá Kateřina s maminkou. Katka je nejmladší ze tří sourozenců, z nichž dva si již svými mapami prošli. Mamka dceru přivedla proto, aby zjistila, jak se Katka doopravdy cítí ve svém vnitřním světě a co potřebuje k tomu, aby byla v životě spokojená. Nastínila některé problémy plynoucí z jejich vzájemné komunikace. Nejčastěji...

Protože se právě nacházíme v dušičkovém období, vzpomínám na Životní mapy dětí i dospělých, kteří v dětství přišli o blízkého člověka. A každého z nich tato smrt nějakým způsobem zasáhla.

Emocionální zneužívání ve vztazích

Vztahy mohou, ale nemusí být na celý život. A někdy zkrátka přijde chvíle, kdy cítíme, že je čas odejít. Málokdo si rozchod užívá, obvykle se s ním pojí stres, smutek, strach a nepříjemné emoce.

Každý psychopat hraje hru. Vždy, se všemi a za všech okolností. Je to zvrácený způsob, jakým žije a jakým se baví. Samozřejmě na účet a na úkor druhých. Běda každému, kdo se do sítí jeho hry zaplete. Vyjít z ní bez ztrát a šrámů na duši a někdy i na těle a na majetku, je v podstatě nemožné.

Na sociálních sítích jsem dostala otázku, jestli by narcis někdy absolvoval Životní mapu dobrovolně. Za chvilku na ni odpovím, protože s lidmi s narcistickou strukturou osobnosti i jejich blízkými v terapii také pracuji. Projdeme si společně různé důvody, které narcisty k odborníkům mohou přivést nejčastěji. Některé z nich možná znějí neuvěřitelně....

Všechny články na téma Emocionální zneužívání ve vztazích

Články na Seznam Médium 

Můj profil autora a všechny články najdete zde

Manipulace je komunikační zlozvyk spojený s tím, že člověk neumí, nebo nechce otevřeně vyjádřit své záměry, přání, pocity a potřeby. Tím vytváří prostor pro nejednoznačnost a domněnky, jež v druhých vyvolávají nejistotu, zmatek a úzkost.

Většina lidí, kteří si prochází, nebo v minulosti prošli vztahem, jehož součástí bylo psychické, fyzické, či sexuální zneužívání, si klade otázku, zda jejich (ex)partner netrpí poruchou osobnosti. Narcismus je proto hojně skloňovaným pojmem. V posledních dnech třeba i v souvislosti s milostným trojúhelníkem scénáristy Kolečka, kdy se bulvární...

„Co jim chybí? Jsou mladí, zdraví a mají úplně všechno. Žijou si jak v bavlnce. Celý dny tráví na mobilech a počítačích, příroda ani práce jim nevoní a roupama neví, co se se sebou ani se životem. To za nás to takhle jednoduchý nebejvalo..."