cs

Jak poznat manipulátora

14.03.2023

Jak poznat manipulátora


1. Nerespektuje hranice

Pro manipulátora hranice druhých nezastaví. Druzí nemají právo říct NE. A i když ho řeknou, není respektováno. Manipulátor také hledá skulinky a často hranice velmi postupně a v tichosti posouvá. Oběti se díky tomu s toxickým manipulátorem podvědomě necítí v bezpečí. Osobní hranice a právo na soukromí, které jsou zdrojem bezpečí, manipulátor zásadně nectí. To, že rodič nezaklepe na dveře pokoje svých ratolestí a vejde, nebo že partner tajně prohlíží mobil druhého, je znakem nepřípustného porušování hranic.


2. To, co říká, není v souladu s jeho činy

Sliby přestávají platit ve chvíli, kdy jsou vyřčeny. To, že něco slíbil, později zapře, nebo vymyslí důvod, proč je nesplnil a realizaci odsune na neurčito. Klidně i opakovaně. Říká věci, které nemyslí vážně a dělá to, o čem tvrdí, že by nikdy nedělal. Může jít o úplně běžné záležitosti, ale i o ty vážné. Pokud partner říká, že chce svatbu a založit rodinu, ale nedělá kroky, které by k tomu vedly, není to v pořádku. Pokud šéf řekne, že zvýší plat a potom hledá výmluvy, proč to nejde, také to není v pořádku. A pokud žena tvrdí, že nesnáší pomluvy, když sama pomlouvá, je to varovný signál.


3. Vyvolává pocity viny, studu, strachu a lítosti

Mám tendenci brát na sebe veškerou vinu

gbjgjvhmgkjgnvmjkjh


2. To, co sám dělá druhým vyčítá


3. Jinak se chová ve společnosti a jinak za zavřenými dveřmi. Lže.


4. Devalvuje a používá proti lidem jejich emoce a city


5. Rozděluje skupinu, ať už jde o rodinu, pracovní či školní kolektiv, skupinu přátel apod. Staví lidi proti sobě, šikanuje, ponižuje


6. Nepřebírá za své činy odpovědnost


8. V jeho přítomnosti se necítím dobře, máme strach z jeho reakce


Jak se manipulaci bránit?

Mít vydefinovanou osobnost

Objevit své hranice

Naslouchat sobě, svému tělu, svým pocitů, svým potřebám (tělesné i emocionální)

Dávat si čas, prostor, péči a pozornost