Tajemství vánočních přání
Vánoce jsou jedním z nejočekávanějších, ale také emočně nejnáročnějších období roku. Zní to možná jako paradox, ale své důvody to má. A právě ty mohou stát za tím, že jedni se na ně euforicky těší, zatímco jiní je nesnáší.
Říká se, že právě o Vánocích se s pomocí kouzel dětem splní i ta nejtajnější přání. Vánoce skutečně jsou obdobím, kdy se víc než jindy vracíme do dětských vzpomínek a oživujeme staré touhy a přání. Jaká přání?
Zkusme se ponořit do vzpomínek. Co je to, po čem děti nejvíc touží?
Ve skutečnosti to nejsou hmotné dárky. Přáním, ukrytým hluboko v našich srdcích je, aby v naší rodině konečně zavládla harmonie.
Abychom společně prožili radostné chvíle v klidu a bez hádek. Abychom na sebe byli alespoň těch pár dnů v roce milí a laskaví.
Abychom nemuseli nikomu dokazovat, že si zasloužíme respekt, lásku a pozornost.
A především, abychom dostali přijetí, které jsme jako děti nedostali. Protože teprve kdybychom ho dostali, mohli bychom konečně tuto nenaplněnou touhu po přijetí pustit a naplnit svá srdce klidem a radostí.
Právě o Vánocích víc než kdy jindy doufáme, že budeme svými nejbližšími pochopení, vidění, slyšení a vnímaní. Že se nebudeme cítit osaměle.
Že se budeme cítit v bezpečí. Že nebudeme muset přebírat odpovědnost za štěstí druhých. Že se budeme moct projevovat takoví, jací jsme. Že budeme moct bez obav vyjadřovat své názory.
Zkrátka že budeme přijati bez podmínek.
A protože naše nejniternější touha po přijetí nikdy nedošla naplnění, a když ano, tak jen na malou chvilku, třeba právě o Vánocích, tak se každý rok znovu a znovu upínáme na období Vánoc, doufaje, že tento rok se nám to konečně splní.
Teprve když Vánoce skončí, vracíme se znovu nohama na zem a stejně jako v dětství zažíváme o to větší zklamání, že to ani letos nevyšlo. A tak svou touhu na celý rok odložíme, abychom si ji napřesrok zase připomněli. A tak to jde pořád dokola.
Tak, jako se my již od dětství upínáme k rodičům v touze, aby nás přijali takové, jací jsme, upínají se i naše děti k nám.
Pojďme proto přerušit řetězec marného doufání a vkládání naděje do Vánoc a dovolme si toto dětské přání konečně doopravdy naplnit. Sami sobě a svým dětem.
Bez upínání se na druhé. Nejen o Vánocích, ale i během celého roku. Vždyť dnes už jsme dospělí a nemá smysl doufat v něco, co stejně nikdy nepřijde.
Jak?
Pojďme se zamyslet nad tím, co jsme od svých rodičů jako děti automaticky očekávali, že nám dají, ale nedali. Ať už to bylo z jejich nevědomosti, nezájmu, nebo z jiných důvodů. Ty v tuto chvíli nejsou podstatné.
- Jaké tělesné, psychické či emoční potřeby mi rodiče nenaplňovali tak, jak jsem potřeboval/a?
- Vnímali mě? Naslouchali mi? Viděli mě? Rozuměli mi?
Možná to bude celý seznam toho, po čem jsme toužili a nedostali to...
Tím, že si na tuto otázku upřímně odpovíme a začneme si to, co jsme v dětství nedostali, sami naplňovat, se vymaníme z bludného kruhu. A vyhneme smutku a zklamání z toho, že se naše přání zase nesplnilo.
Přestaneme se konečně upínat na Vánoce jako na smilování. Uvolníme se a budeme si je buď mnohem víc užívat, nebo třeba dojdeme k závěru, že i Vánoce jsou úplně normální dny, jako ty ostatní. To už záleží na každém z nás.
P.s.: Pokud byste uvítali víc tipů, inspirace a podnětů k zamyšlení, otevřete si každý den okénko advetního kalendáře, který jsem pro Vás připravila. Najdete ho na mém Facebooku a Instagramu.