Když na mapu přijde narcis
Na sociálních sítích jsem dostala otázku, jestli by narcis někdy absolvoval Životní mapu dobrovolně. Za chvilku na ni odpovím, protože s lidmi s narcistickou strukturou osobnosti i jejich blízkými v terapii také pracuji. Projdeme si společně různé důvody, které narcisty k odborníkům mohou přivést nejčastěji. Některé z nich možná znějí neuvěřitelně. Proč? Protože narcisté přemýšlejí úplně jinak, než empati. Věřím, že některé rozdíly tento článek osvětlí.
Narcis a Životní mapy
Co se týká otázky, zda narcis přichází do terapie dobrovolně, odpověď zní - může se to stát, ačkoliv je to spíše výjimkou. Narcis obvykle nemá potřebu do terapie chodit. V péči odborníka na duševní zdraví naopak mnohem častěji končí -spíše než narcisové- oběti narcistického zneužívání, včetně dětí.
Pokud narcis přichází do terapie z vlastní vůle, pak ne pro svůj narcismus jako takový. Nejčastěji uvádějí jako důvod návštěvy krachující vztahy, pracovní problémy, nespavost apod. Obvykle přicházejí ve fázi, kdy se jejich život, či vztahy doslova rozpadají a jejich typické mechanismy přežití přestávají fungovat. Ve chvíli, kdy nedokáží situaci či lidi zmanipulovat, nebo jinak ovládat tak, aby se vše vyvinulo v jejich prospěch, nevidí jiné řešení.
Narcismus se také velice často pojí s depresemi, úzkostmi a závislostmi, které narcisovu vnitřní bolest prohlubují. Proto také bývají důvodem pro vyhledání odborné pomoci.
Pokud narcis přichází dobrovolně a je odhodlaný a motivovaný ke změně, terapie mu může velmi ulevit a pomoci mu postupně měnit toxické vzorce chování a myšlení. To je benefitem jak pro něj, tak pro jeho nejbližší okolí. Tyto odhodlané lidi je potřeba ocenit a v tomto rozhodnutí jednoznačně podpořit.
Terapie pro ně nemusí být vůbec snadná a vyžaduje si notnou dávku odvahy. Pod narcistickým zraněním se totiž skrývá mnoho bolesti, které se většina narcistů chce vyhnout. Skrývají ji především sami před sebou a tím spíš ji nechtějí sdílet s vnějším světem.
Čtěte další články na téma narcismus: „Kdo je narcis?"
Buď terapie, nebo rozvod
Nezřídka jsem se setkala také s tím, že narcis přišel do terapie pod nátlakem partnera. Zoufalý nenarcistický partner posílá narcise do terapie se slovy: "Buď terapie, nebo rozvod," doufaje, že párová terapie přinese do toxického vztahu kýženou harmonii.
Úspěch párové práce s narcisem velmi záleží na jeho opravdové motivaci a dobrovolném rozhodnutí. Z osobní zkušenosti mohu říct, že alespoň částečné zlepšení vztahu není zcela vyloučené, pokud narcis vyhodnotí, že je pro něho z hlediska udržení narcistických zdrojů výhodnější terapie, než rozvod. Vždy je ale potřeba pracovat s oběma partnery a také si nastavit reálné cíle a očekávání. A stejně jako u všech ostatních, je to běh na dlouhou trať.
Terapie jako součást narcisovy hry
Spíše, než dobrovolně, však přicházejí narcisové k odborníkům ze zištných důvodů. Například z nařízení soudu. Ten může nařídit třeba v případě opatrovnických sporů o děti mediaci, nebo párovou terapii. Je to zavedený úzus, ke kterému se soudy ve vleklých sporech uchylují.
Nelze zpochybnit, že pro netoxické jedince může mít takové opatření hodnotu a může přispět k zahojení partnerských křivd a zranění. Jaký účinek má ale nařízená intervence s narcisem, si snad lze domyslet.
V zásadě se jednak pobaví - narcis se totiž v životě nudí a párová terapie je pro něj dobrým zpestřením - a jako bonus získá potvrzení pro soud, že spolupracuje. Tím to v lepším případě končí. V tom horším narcis zahrne terapeuta, pokud není problematiky narcismu dobře znalý, do své hry a zneužije ho k vlastnímu prospěchu.
Z terapie si pak narcis odnáší - kromě doplnění narcistického zdroje, o kterém si povíme jindy - i spoustu cenných informací o partnerovi. A v tom nejhorším případě si odnese potvrzení znějící v jeho prospěch. To následně využije proti svému partnerovi právě u soudu, který terapii nařídil.
To už je ale jiné téma ke zpracování. Ale jestli nevěříte, že se tohle děje, pak vás musím zklamat. Děje. A příběhy jsou tím silnější a na první poslech méně uvěřitelné, čím patologičtější jedinec v nich tahá za nitky. A ještě zhoubnější rozměr má pak taková hra, která se zrodila v hlavě maligního narcise, nebo psychopata.
Další kuriozní důvody
Jedním z dalších důvodů, proč narcis přichází k odborníkovi je, aby zjistili, co se děje s partnerem či potomkem, který terapii vyhledal pro sebe. Narcis totiž potřebuje mít nad všemi a vším kontrolu. Ve valné většině případů narcis do terapie svého partnera posílá se slovy: "Jsi blázen. Měl/a by ses jít léčit," apod.
Pokud se jeho protějšek pro terapii opravdu rozhodne a začne se kontrole vymykat, potřebuje zjistit jak a proč. Jedině tak může najít cestu, jak je pod svou kontrolu opět dostat.
Pokud se jedná o terapii potomků, tam narcis vyvine maximální úsilí k tomu, aby jí zabránil. Jednak by přišel o svůj obraz dokonalosti (mé dítě je přeci stejně dokonalé, jako já) a také ve snaze zabránit tomu, aby na povrch vyšly skutečnosti, které se narcis snaží usilovně skrývat.
Když už se však stane, že tuto situaci neukočíruje, objedná na terapii, kde se -buď pod záminkou práce na sobě, nebo jako starostlivý partner/rodič- pokouší pozjišťovat co nejvíc informací, které má v úmyslu později využít.
I proto je práce s narcisem pro terapeuta náročná, ať už přijde sám se sebou, nebo jako doprovod. Neboť narcis lže, hraje hry a nikdy nekomunikuje své záměry na rovinu. Vždy na sebe hodí takovou masku, jakou je potřeba. Obvykle se chovají velmi přátelsky, žoviálně a na terapeuta chrlí jednu pochvalu za druhou. Vždyť on je ten, kdo nemá problém. Nebo to tak má alespoň na první pohled vypadat.
Podlehnout narcistické léčce a nevědomky mu v dobrém úmyslu poskytnout informace, které narcista později zneužije proti svým blízkým, by tak mohlo být při nedostatku obezřetnosti a zkušeností poměrně snadné.
A právě proto je potřeba si v případě, že jste obětí narcistického zneužívání, nebo jste ve vztahu s narcisem, víte o tom a chcete alespoň něco málo změnit, nebo hledáte-li terapii pro dítě, je důležité vybrat si odborníka, který se tématice narcismu věnuje a má s ní zkušenosti.
Hledejte doporučení, zjišťujte si informace, obejděte klidně více odborníků, než najdete takového, který Vám opravdu "sedne."
Stejně tak, pokud vám byla nařízená párová terapie soudně, vybírejte z více odborníků. Zjistěte, zda mají s danou problematikou zkušenosti. Poraďte se. Poptejte se. Čtěte recenze. A trvejte na tom, aby péče probíhala tam, kde budou vědět, o co ve vašem případě kráčí.
Závěrem tedy mohu říci, že odpověď na otázku, zda by narcis dobrovolně přišel na mapu, zní: "ANO, ALE..."