Proč je narcis pro oběť neodhalitelný?

02.03.2023

Mnoho obětí narcisů, sociopatů a psychopatů se nechá vodit za nos i desítky let.


Iluze


Trauma


Nenaplněná touha


Arogance


Hodná holka - hodný kluk 

Rodiče nás do této role skvěle vychovali.


Podle sebe soudím tebe

Žádná oběť nepočítá s protřelostí predátora. Proč? Protože sama protřelá není. A protože má tendenci vidět druhé skrze tebe


Psychopatova hra


Každý psychopat hraje hru. Vždy a za všech okolností. To je způsob, jakým žije a jkým se baví. Vždy samozřejmě na účet a úkor druhých. 


Šachová partie, jejíž pravidla určuje on tak, aniž by si toho figurky na šachovnici všimly.  Pokud však mluvíme o pravidlech, pak vězte, že jsou to pravidla, která nikdo jiný nezná a vždy vyhovují jen psychopatovi. Mohou se v průbehu hry měnit, vždy však jen tak, aby tím byla oběť zmatená a manipulátor z nich čerpal výhody. Ač to tak nevypadá a popravdě, ani vypadat nemá, ve vztahu s psychopatem není nikdy nic výhodné pro druhé, ale vždy jen pro něho.


Každý, kdo se ocitne v jeho životě, dostává svou roli. Psychopat mu ji vnukne tak nenápadně, aby si toho ani nevšiml. 


Psychopatova hra je dokonale připravená a hraje se dávno před tím, než si oběť vůbec s psychopatem reálný vztah. Predátor si totiž svou oběť vždy nějakou dobu zkoumá, z povzdálí ji analyzuje, zjišťuje informace a zasazuje si ji do role, která by se mu nejlépe hodila do karet. 

Každá figurka musí splňovat jistá kritéria, podle nichž si ji vybírá. A vždy dobře ví, proč a také předem ví, kterým směrem a o kolik políček se bude na šachovnici pohybovat.


Hledá-li primární zdroj, potřebuje poslušný, submisivní, ale dostatečně inteligentní a hezký protějšek, který by mu posloužil na vyžádání jednak jako zdroj energie (bez ohledu na to, zda je pozitivní, nebo negativní), dokonalý doplněk apod. Kritéria výběru už záleží na tom, jakou hru psychopat hraje. A to neví nikdy nikdo jiný, než on sám. Odhalení této hry je proto jeho největším stresorem a proto také nejslabším místem.


Může hledat zdroj financí, pak hledá movitého partnera či společníka v práci.


Rozvedení psychopaté často hledají oběť pro roli partnerky-matky-služky. Jejím úkolem je poskytnout mu jednak narcistický zdroj a osobní servis. Důležitým kritériem je, aby za to nic moc nežádal.


Kromě tohoto základního „popisu práce" mu primární zdroj pomáhá vytvářet obraz dokonalé firmy či rodiny, stará se s láskou o veškeré jeho závazky, přebírá odpovědnost za vše a když na to dojde, stane se mu hromosvodem, na kterém si kdykoliv a bez reálných výčitek svědomí vybije svou zlost. To ale až ve fázi tzv. devalvace. Ta přichází po lovebombingu a tehdy, je-li si svým zdrojem opravdu jistý.


Hledá-li sekundární zdroj (obvykle milenky, děti či kolegové), potřebuje jeho oběť plnit jiná kritéria. Jsou to záložní zdroje, které plní funkci případné rychlé náhrady v případě, že by odpadl ze hry primární zdroj. Úkolem sekundárního zdroje, resp. sekundárních zdrojů psychopat nikdy nezůstává u jednoho) je:

  • Zahánět nudu a vytvářet zábavu neboť psychopat se v životě nesmírně nudí.
  • Úkolem dětí je dodávání emocí, citů a lásky a vytváření obrazu, že je skvělým a milujícím rodičem.
  • Obdivovat a potvrzovat jeho úžasnost, speciálnost a skvělé nápadyUkážu ti výpis z telefonu, chceš?


Půjdeme na kafe a vysvětlím ti to. - Když kývnete, okamžitě otočí.