Proč ke mně lidé přicházejí?

15.09.2023

Důvody, proč lidé do terapie přicházejí, jsou různé. Mají také různou potřebu intenzity a délky. Někdo potřebuje jen něco pochopit a stačí mu jedno, maximálně pár sezení. Někdo jiný je v náročné životní situaci, nebo chce kompletně změnit svůj život. Pak je zapotřebí dlouhodobější spolupráce.


Setkala jsem se s opravdu různými důvody, proč mne lidé vyhledali. Můžu zmínit třeba to, že si žena po zjištění manželovy nevěry chtěla zorientovat v tom, proč k nevěře došlo a jak se má k problému postavit. Jiná klientka přišla proto, že měla vážnou dopravní nehodu a chtěla vědět, proč.


Vyhledaly mne i ženy, které naletěly manipulátorovi. Muži, jejichž ženy dokázaly rozházet celý měsíční příjem za ezoterické nauky a vystavují tak upracované muže obrovskému tlaku, zda uživí rodinu. Jiní se přišli vyrovnat se smrtí či rozvodem rodičů. A také s manipulací, šikanou, či psychickým anebo fyzickým, popř. sexuálním násilím, které na nich bylo pácháno.


Přicházejí ke mně rodiče, které chtějí opravit své porouchané dítě, ale i ti, kteří chtějí s dítětem na jeho budoucnosti spolupracovat. Nejčastěji řeším v rámci pomoci rodinám s dětmi téma komunikace. Společně ladíme a učíme se komunikovat tak, aby se v rodině každý cítil vyslyšený, viděný a pochopený.


V rámci rozvedených rodin jsme opečovávala různé strachy, obavy a nejistoty, které dětem během rozvodu vyvstaly. U mapy jsme zpracovávali pocity s rozvodem spojenými a rozptylovali nejistoty ze změny či obavy ze ztráty jednoho, nebo obou rodičů. S rodiči jsme následně hojili zraněn, která rozchod napáchal a společně nacházeli cestu k lepší komunikaci. V rámci péče rozchodu či rozvodu je potřebné zajistit, aby byly zabezpečené potřeby dětí i rodičů. Jen tak je možné nalézt spolupráci.


Řešila jsem s dětmi poruchy učení i pozornosti, agresitivut, šikanu, ale i psychosomatické obtíže. Problémy se sluchem, pomočování ve vyšším věku, časté bolesti hlavy, nevolnosti apod.


Vzpomínám si i na slečnu, která trpěla úzkostmi a epilepsií, abychom v mapě přišly na to, že žije v tak velkém napětí, že začala upadat do epileptických záchvatů, které jí vypnuly zcela zaručeně. Další chlapec přišel s obsesivně-kompulzivní poruchou. 


S několika dětmi jsme řešili otázku pohlaví, abychom přišli na to, že u nich nejde o transsexualitu. Tyto děti našly v možnosti změny pohlaví východisko, jak se vyrovnat s bolestí z nepřijetí.


V teenagerských mapách jsme řešili neschopnost se soustředit při učení, nebo si správně naplánovat rozvrh přípravy na maturitu.


Vyhledávají mně i lidé s poruchou osobnosti, nebo závislí. Tato práce má svá specifika a úskalí, na která v terapii narážíme. Vždy je zapotřebí dlouhodobá a velmi intenzivní spolupráce a úspěch se odvíjí od klientova rozhodnutí, vůle a odhodlání pravidelně docházet a provádět potřebné změny.Tip na další článek: O tom, co je potřeba ke změně, si přečtěte v článku: Omyl začínající terapeutkyŠkála témat, se kterými lidé přicházejí, je velmi pestrá. Stejně, jako je každý z nás jedinečný, i to, proč lidé vyhledávají pomoc, má své jedinečné důvody a příčiny. Zohledňovat jedinečnost každého člověka a hledat řešení šité na míru je v terapii naprostou nutností. Na první pohled totožné příběhy nejsou nikdy stejné, protože ten, kdo je žije, je jiný. A právě jedinečnost každého z nás je to, co mně na mapách nikdy nepřestane zajímat.