Kdo je ideální obětí narcistického zneužívání - 2. část

30.05.2022

V první části jsem shrnula prvních 5 vlastností člověka, který je ideální obětí citových predátorů. Tento výčet je však mnohem delší, proto jsem v druhé části shrnula další obvyklá slepá místa, která mohou zapříčinit, že snadno přehlédnete, co se ve vašem vztahu doopravdy (ač velmi skrytě) děje.


Nutno podotknout, že každý jsme jedinečný. Náš život je jedinečný, jednotlivé události se v něm řetězí unikátně a činíme také unikátní rozhodnutí. I slepá místa a jejich kombinace jsou proto individuální. Tato jsou však velmi častá, proto jsem se rozhodla o nich napsat. 


Pokud jimi disponujete, nemusí to automaticky znamenat, že se dostanete do vztahu s narcistou. Zároveň však tuto pravděpodobnost zvyšují a znepříjemňují nám život i v jiných oblastech, než v partnerství. Není proto od věci alespoň si je zvědomit a prozkoumat.

5. Mám tendenci druhým důvěřovat

Tu si neseme z dětství. Právě děti jsou naivní a věří všemu a všem, dokud se samy nepřesvědčí o opaku. Pokud si ale tento návyk přeneseme do dospělosti, není to dobré. Je potřeba si přiznat, že lidé lžou. Lžou dokonce velmi přesvědčivě a ne vždy se to dá poznat. Jinak by neexistovali sňatkoví i bankovní podvodníci a vykutálení prodejci, kteří napálí a okradou každého druhého důchodce. 


Tyhle typy šmejdů - a citový predátor je jedním z nich - na naivní oběti číhají. Dokáží si ji přesně vytipovat a v první fázi vztahu, tzv. lovebombingu, ji dokáže pomocí manipulativních technik přimět k tomu, aby na sebe během krátké chvíle prozradila i ty nejcitlivější údaje. 


Ty si postupně posbírá, uloží a v dalších fázích, tzv. devalvace a odvržení, je proti ní bude využívat jako zbraň, kterou namíří naprosto cíleně právě proti tomu, kdo mu ji ve své naivitě poskytl.


6. V každém vidím jen to dobré

"Věřím, že každý je v jádru hodný," "lidé, kteří mi ubližují, do mého života patří, protože jsou mými učiteli," "takové lidi si je do života přitahuji, abych pochopil/a svou lekci," "jsme dvě poloviny jedné duše - dvojplameny - a já bez této poloviny nejsem úplný/á," "čím větším peklem jsem si prošel, tím lepším člověkem budu," "musím na sobě pořád pracovat, abych pochopil/a svou lekci a abych si si zasloužil/a něco lepšího..."


Tyto  a mnohé další jsou věty známé například z ezoteriky. 


Nic proti ní. Sama věřím tomu, že věci mezi nebem a zemí existují. Pokud ale jste tím, kdo hledá své odpovědi v kartách či motivačních videích o sebelásce, nebo si myslí, že musí být neustále pozitivní, případně zasvětil svůj život hledání  jediné spřízněné duše, může vás to přivést do pořádného maléru. A čím dříve se na věc podíváme realisticky, tím více zraněním se můžeme vyhnout.


Právě lidé, kteří vidí na druhých jen to nejlepší, si koledují o setkání s narcistou. Něco o tom bohužel vím a proto radím sundat růžové brýle a změnit pohled na svět. 


Svět totiž není jen laskavý. Je krásný i krutý. Dobrý i zlý. A vedle lidí, kteří jsou laskaví a dobří, v něm žijí i lidé, kteří jsou opravdu zlí a nebezpeční. A není jich zrovna málo. A je dobré si to přiznat a naučit se tyto nuance rozlišovat.


V žádném případě nevěřte, že když k nim budete přistupovat s láskou, tak to zlo dokážete zlomit. Milovat a odpouštět je důležité. Ale také je důležité dobře si vybrat, komu chceme to nejcennější dát. Pokud totiž narazíte na narcistu, zjistíte, že tahle pohádka bude mít hodně zlý, nebo ještě hůř, žádný konec. Žabák se nepromění v prince a Marfuška se nikdy nestane Nastěnkou.


7. Mám tendenci stavět si vzdušné zámky

Pokud jsou vaším idolem princové z pohádek, Richard Gere z Pretty Woman, nebo dokonalí, bezchybní muži, kteří vás v každé situaci podpoří, zachrání, podrží, nikdy se s vámi nebudou hádat, nikdy nezapomenou na výročí seznámení, budou mít stejné zájmy jako vy, budou vydělávat, budou chtít velkou rodinu, o kterou se budou perfektně starat a vůbec se budete absolutně doplňovat, bez nejmenšího zadrhnutí a budete spolu šťastni až do smrti... tak STOP. 

To je obrovská past a iluze!

Takoví muži neexistují. Leda by byli narcisté a psychopati, kteří vám -přesně jako chameleoni - na povel přehrají přesně takového muže o jakém ve svém nitru sníte. A předestře vám přesně tuhle dokonalou představu o dokonalé budoucnosti. A po celou dobu první fáze vztahu ji budou i do puntíku splňovat. 


Až ve chvíli, kdy si budou jisti, že vás do tohoto obrazu vtáhli natolik, že o něm nepochybujete a že se ho nebudete chtít pustit, přijde studená sprcha v podobě devalvace a nesplněných slibů. Ale kdo by se chtěl vzdát té báječné představy o skvělé a dokonalé budoucnosti, že?


Tahle past tkví v tom, že tento obraz je oběti předložen vždy v tu chvíli, kdy se snaží ze vztahu vymanit. Stačí ukázat na to, o co by mohla přijít a... oběť se začne znovu hnát za touto představou. Přesně tak, jako pes, který se honí za svým vlastním ocasem. Nebo oslík, kterého jezdec pohání na mrkev. Na těchto příkladech snad chápete, že ani oslík, ani pes, ani oběť narcisty nikdy na to, za čím se tolik ženou, neokusí.


8. Cítím se osaměle

O tomhle bodu není nutné dlouze mluvit. Každý, kdo se cítí na světě sám, je snadno lapitelný. A toho citoví predátoři využívají. Dokáží člověku dodat dokonalý pocit sdílení, souladu, sounáležitosti a naplnit tak jeho vnitřní prázdnotu. Bohužel se jedná o další iluzionistický trik, který předvádí ve fázi lovebombingu. Citový predátor je totiž vždy emocionálně nedostupný a není schopen navázat intimní vztah. 


City oběti ho nezajímají a jediné, oč mu jde, je převzít nad ní kontrolu, moc a naplnit si skrze ní své vlastní potřeby. To však oběť nesmí na první pohled nikdy poznat. 


Když nakonec prozře a tento fakt si uvědomí, prázdnota a samota nakonec vyznívá o to bolestněji, protože člověk nejenže zůstává ve vztahu sám, ale navíc se cítí podveden.


Chci, aby zde na závěr zaznělo, že NIKDO si nezaslouží špatné a ponižující zacházení jen proto, že je dobrý a vidí v druhých to nejlepší. Pro krutost, s jakou je s oběťmi emocionálního i fyzického zneužívání zacházeno, neexistuje žádná omluva, ani žádné bohulibé vysvětlení. 


Být dobrým člověkem je velké plus a osobní rozhodnutí, ale je nutné vědět, kdy a kde naše dobrota končí. A vězte, že i dobrý člověk může říct NE a má právo se naštvat a bránit, pokud je mu ubližováno.