Slibem nezarmoutíš? - 1. část

26.11.2021

Alenka svého dědu zbožňovala. Od rodičů moc pozornosti nedostávala, ale s dědou to bylo jiné. Vodil jí do školky i ze školky a cestou si vždycky povídali. Když pak měla v 1. třídě besídku, pamatoval si každé slovíčko, které na představení řekla. A tak se na něho upnula, protože jí jako jediný dával pozornost, kterou potřebovala - naslouchal jí.


Když se blížilo první vysvědčení, slíbil jí za samé jedničky psa, po kterém vždy toužila. A tak se snažila, aby dědovu podmínku splnila. I když jí moc nešla matika a z pracovního vyučování občas přinesla horší známku, dělala všechno proto, aby na konci školního roku měla samé. Tolik si chtěla vysněného pejska zasloužit.


A když s obrovskou radostí opravdu ukazovala dědovi vysvědčení se samými jedničkami, na které se tolik nadřela, děda ji sice pochválil, ale o psovi se ani nezmínil. "Asi to má být překvapení", chlácholila samu sebe a krátila si čas sněním o tom, jaké to bude, až svého psího parťáka doopravdy dostane.


Jenže čas plynul a pejsek nikde. Proto se dědy zeptala, kdy už ho konečně dostane. Místo toho přišla ledová sprcha. Děda si to rozmyslel. "Táááák, a je to. Pejsek nebude," pomyslela si a z očí se jí koulely slzy jako hrachy. "Ale dědo, vždyť jsi mi ho slíbil a já podmínky dodržela..." hlesla potichu, polykajíc slzy. "Říkám, že teď ne." A pak s úsměvem dodal: "Pořídíme ho, až budeš starší a budeš se o něj umět starat, hm?!" "Tak jo," odpověděla Alenka smutně a odešla.


Když se z prvotního zklamání oklepala, konejšila samu sebe: "To nevadí, přeci říkal, že mi ho pořídí později a do té doby se na něj budu alespoň těšit." Ačkoliv tušila, že psa nikdy nedostane, rozhodla se raději podlehnout sebeklamu a věřit, že děda svůj slib časem dodrží, než aby nemusela prožívat při každé myšlence na psího kamaráda znovu to stejné zklamání. Snažila si to moc nepřipomínat, a tak časem vzpomínka na nesplněný dědův slib vybledla, až se dočista ztratila...


.Jak ovlivnil Alenčinu budoucnost jeden dávno zapomenutý, nesplněný slib, který jí dal děda, na něhož byla citově upnutá? Pokračování příběhu, který se doopravdy stal a byl součástí jedné Životní mapy, vyjde v úterý 2. února 2021 v 11 hodin.