Vztahy mohou, ale nemusí být na celý život. A někdy zkrátka přijde chvíle, kdy cítíme, že je čas odejít. Málokdo si rozchod užívá, obvykle se s ním pojí stres, smutek, strach a nepříjemné emoce.

Každý psychopat hraje hru. Vždy, se všemi a za všech okolností. Je to zvrácený způsob, jakým žije a jakým se baví. Samozřejmě na účet a na úkor druhých. Běda každému, kdo se do sítí jeho hry zaplete. Vyjít z ní bez ztrát a šrámů na duši a někdy i na těle a na majetku, je v podstatě nemožné.

Na sociálních sítích jsem dostala otázku, jestli by narcis někdy absolvoval Životní mapu dobrovolně. Za chvilku na ni odpovím, protože s lidmi s narcistickou strukturou osobnosti i jejich blízkými v terapii také pracuji. Projdeme si společně různé důvody, které narcisty k odborníkům mohou přivést nejčastěji. Některé z nich možná znějí neuvěřitelně....

Kde je tedy bod zlomu, kdy se to roztomilé dítě promění v citového predátora? Co za vznikem zhoubných vzorců chování, myšlení a vztahování se stojí? Jsem toho názoru, že jde o kombinaci mnoha faktorů a že roli hrají jak vnější, tak vnitřní okolnosti a způsob, jakým se dohromady veškeré podmínky během raného vývoje poskládají a také, jak se s nimi...

Můžeme se dočíst, že narcistická a disociální poruchy osobnosti jsou v zásadě psychoterapií neřešitelné, nebo jen velmi špatně. Souhlasím s tím, že u poruch osobnosti, kdy je nenávratně poškozena struktura mozku, toho mnoho nenaděláme a tento článek se jich netýká.

S lidmi, kteří vykazují narcistické či sociopatické vzorce, pracuji v terapiích. V drtivé většině jde o děti a adolescenty, dospělí jsou spíše výjimkou. Mimo terapii se s nimi však setkávám hojně. Jsou totiž všude a v běžném kontaktu se jim nelze tak docela vyhnout.

V první části jsem shrnula prvních 5 vlastností člověka, který je ideální obětí citových predátorů. Tento výčet je však mnohem delší, proto jsem v druhé části shrnula další obvyklá slepá místa, která mohou zapříčinit, že snadno přehlédnete, co se ve vašem vztahu doopravdy (ač velmi skrytě) děje.

Možná si říkáte, že se vám to nemůže stát. A můžete mít pravdu, ačkoliv pravděpodobnost, že v nějaké životní situaci potkáte narcistu, je velmi vysoká. Dost možná vás ale naopak děsí představa, že byste se do takového vztahu s manipulátorem, či dokonce psychopatem dostat mohli. Případně už jste v něm dokonce byli a ptáte se "proč zrovna já?" Jak...

V poslední době se mi klientky stále častěji svěřují s tím, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Hledají, jak je možné, že se "to" pokazilo, když na začátku bylo vše dokonalé a zdálo se, že našly vysněného partnera. A často společným rozhovorem docházíme k tomu, že se staly obětí narcistického citového predátora.

Kdo je narcis?

08.02.2022

Co znamená, když o někom řekneme, že je narcis, narcista, nebo v hovorové angličtině také „narc"? Tento termín se v posledních letech velmi rozšířil. Nejčastěji ho slýcháme z úst lidí, kterým se rozpadl vztah a oni tak mluví o své(m) ex, nebo od zaměstnanců, kteří tímto slovem častují své šéfy či kolegy. Kdo je tedy narcista a...